Limited’ten Anonim’e Dönüşen Şirket Ortağı VERGİ/SGK Dahil Borçlardan Sorumlu Değil

Şirket ortaği vergi sgk konusunda avantaj yaşıyor. Limited şirket önce “Tür değişikliğine” giderek A.Ş. oluyor sonrasında yapılan Devir işlemleri vergi ve harca tabi olmuyor. Devir işleminin Noter’den yapılma zorunluluğu da yok.

Hisse Devri için Hisse Senedi bastırılması gerekiyor, Devir işlemleri de hisse senediyle yapılıyor. A.Ş. ortağı hisse senedini edindiği tarihten itibaren 2 yıl sonra satarsa hem vergi hem de KDV ödemiyor.

Yeni TTK ile birlikte, gündeme gelen konulardan biri de Limited ya da Anonim Şirketlerden, hangisinin daha avantajlı olduğuyla ilgili.Yeni TTK’da yer alan düzenlemeler doğrultusunda, Limited ve Anonim Şirketleri kıyasladığımızda, Anonim şirketler “daha avantajlı” gözüküyor. Bu nedenle, yeni kurulacak şirketlerde, Anonim Şirketin tercih edilmesinde mevcut Limited Şirketlerin de Anonime dönüştürülmesinde yarar var. Limited Şirketin, Anonim Şirkete dönüşmesi durumunda;

Hisse devri Anonim Şirket “pay senedinin devri” şeklinde olacağı için devir işlemi Damga Vergisi ve Harca tabi değil. Ayrıca, devir işleminin noterden yapılması da gerekmiyor.

Şirket Ortagi Vergi Sgk Ödemiyor

Gelir vergisi boyutuna gelince, Limited Şirketin Anonime dönüşmesi ve hemen ardından “pay senedi” bastırması durumunda, pay senedinin edinme tarihi, “Limited Şirketin kurulduğu tarih olarak” kabul ediliyor. Edinme tarihinden itibaren iki yıl geçince de gelir vergisi yok. Bu duruma göre, Limited Şirket hissesini doğrudan devir etmeyip, Anonim Şirkete dönüştürerek pay senedi bastırması en sağlıklı yol oluyor. Damga Vergisi, Harç ve gelir vergisi ödenmiyor. Ortaklar ve onlara yakın kişilerin şirkete verilen ve öz kaynakların yerini tutan ödünçleri, her zaman iade edilebiliyor.

SONUÇ

Yeni Türk Ticaret Kanunu ’ nun yürürlüğe girmesi ile birlikte, Limited Şirketlerin Anonim Şirkete dönüşmesi daha cazip hale geldi. Özellikle vergi yasalarında yer alan bazı avantajlar da göz önüne alındığında, “Limited Şirketi Anonime çevirmekte büyük yarar var.”

Şirket ortağı Sorumlulukları

0216 573 22 41

Hisse Senedi Nasıl Bastırılır?

Ücretsiz danışma ve avantajları için hemen arayın..

3D Güvenlik İşlemleri, Adana Hisse Senedi Basan Matbaa, Adıyaman Hisse Senedi Basan Matbaa, Ataşehir’de hisse senedi basan matbaalar, Afyon Hisse Senedi Basan Matbaa, Ağrı Hisse Senedi Basan Matbaa, Ankara Hisse Senedi Basan Matbaa, anonim şirketlerde bir payın nominal değeri Malatya Hisse Senedi Basan Matbaa, Anonim Şirketlerde Değerli Evrak Bastırılması, Aydın Hisse Senedi Basan Matbaa, Balıkesir Hisse Senedi Basan Matbaa, Batman Hisse Senedi Basan Matbaa, Bursa Hisse Senedi Basan Matbaa, Değerli Evrak Matbaa, Denizli Hisse Senedi Basan Matbaa, Diyarbakır Hisse Senedi Basan Matbaa, Edirne Hisse Senedi Basan Matbaa, Elazığ Hisse Senedi Basan Matbaa, Erzincan Hisse Senedi Basan Matbaa, Erzurum Hisse Senedi Basan Matbaa, Eskişehir Hisse Senedi Basan Matbaa, Gaziantep Hisse Senedi Basan Matbaa, Hamiline Yazılı Hisse Senedi, Hisse Senedi Basan Matbaa, hisse senedi basımı, Hisse Senedi Baskısı, hisse senedi bastırılması, Hisse Senedi Bastırma, Hisse senedi Bastırma prosedürü, Hisse Senedi Örneği, İntifa Senedi, Isparta Hisse Senedi Basan Matbaa, İzmir Hisse Senedi Basan Matbaa, Kahramanmaraş Hisse Senedi Basan Matbaa, Kayseri Hisse Senedi Basan Matbaa, Kıymetli Evrak, Kütahya Hisse Senedi Basan Matbaa, Manisa Hisse Senedi Basan Matbaa, Mardin Hisse Senedi Basan Matbaa, Mersin Hisse Senedi Basan Matbaa, Nama Yazılı Hisse Senetleri, Pay Senedi, Pay senedi basan matbaa, Pay Senedi Basımı, pay senedi bastırılması, Prosedür, Rize Hisse Senedi Basan Matbaa, Şanlıurfa Hisse Senedi Basan Matbaa, Sivas Hisse Senedi Basan Matbaa, Tekirdağ Hisse Senedi Basan Matbaa, Trabzon Hisse Senedi Basan Matbaa, Zonguldak Hisse Senedi Basan Matbaa