Basım Danışmanlığı

Basım Danışmanlığı kavramı ülkemizde bilinen bir kavram değildi yakın zamana kadar. Kurum ve kuruluşların Danışman denince akıllarına Mali, Teknik, İdari-İş Güvenliği, Hukuk, Vergi, Satış, Sigorta, Kredi Danışmalığı v.b. geliyordu. Oysa, bizlerin aklına gelmeyen Basım Danışmanlığı ise Batı’da 1990’lı yılların başından bu yana biliniyor, kullanılıyordu. Bu konuda ilk adımı yıllardır Basım Sektörü içinde hemen her görevde bulunan, yeterli eğitimi ve donanımı olan genç bir kadın attı.

Basım Sektöründe bu boşluğu gören, karşılaştığı ilginin kendisini bile şaşırttığını söyleyen Ayşe Kösebay işini iki kelime ile şöyle özetliyor:

“Değişim / Dönüşüm”

Almanya’da Basım Sektöründe Danışmanlık konusunu işleyen “İsteyen Danışıyor..” başlıklı bir sohbet köşesinde ki yazıda “Danışman bir Hekim gibidir. Aldığı ya da verdiği bilgiyi asla kimseyle paylaşmaz, Hastasına yol gösterir, daha ileri gitmez..” deniyor..

DRUCKWELT isimli bir derginin İnternet sitesinden aldığımız yazı özetle şöyle;

Basım Danışmanın, şirket yetkilileri ile yapacağı ortak çalışmalarda :

 • Minimum sipariş,
 • Minimum stok,
 • Kaliteden ödün vermeden ,doğru fiyata ham madde sağlanması, (Doğru satın alma),
 • Verimli üretim için gerekli donanımların temini,ve yenilikler,
 • Şirket içinde satın alma ,üretim prosedürlerinin gözden geçirilmesi,

gibi konular ele alınmakta ve fikir alışverişi yapılmaktadır.

Bütün bunlar yapılırken verimlilik analizleri, üretim kapasiteleri,kalifiye eleman kullanımının getirileri,satış ve sonrası hizmetlerin tarif ve izlenmesi gibi konular da ele alınmaktadır. Basım Danışmanı , depodan / satışa, üretimden / çalışana, makine parkından / sevkiyata kadar çeşitli konularda öneri, görüş ve deneyimlerini şirket yöneticileri ile paylaşırken “Danışılan bir kişi , yani Danışman olduğu gerçeğini ” asla bir kenara itmez.
Ekonomistler işte bu noktada Basım Danışmanını ” Akıl veren ama işlere karışmayan ” kelimeleri ile tarif etmekte ve “Onlar, Şirket sahipleri ve yöneticilerine rahatsızlık vermeyecek kadar zeki ve iyi yetişmiş kişilerdir.” demektedirler.

DANIŞMAN “Akıl verme” işini para karşılığı yapan yani “Akıl satan” kişidir. İstenilen bir konuda bilgi ve deneyimini paylaşır. Bilinenleri değil, bilinmeyenleri anlatır. Kendisine danışılan konuyu, önerilerini ve gelişmeleri “ASLA” kimseyle paylaşmaz. Şimdi gelelim “Akıl satışı”‘nın nasıl yapıldığına?

Basım Danışmanlığı

 • Firmanın durumunu,
 • Olan ve olabilecek muhtemel riskleri ve yönetimini,
 • Çözüm önerileri ve uygulama biçimlerini,
 • Beklentilerini, proje bazında yapılacak çalışmaları ve bütün bunlar için süreci belirler,
 • Sorunların analizini yapar,
 • Çözüm önerileri getirir,
 • Rekabet gücünün ve kaynak kullanım verimliliğinin artması için bilgiler verir.
 • Karar mekanizması, yönetim ve üretim planı konularında da görüş, düşünce deneyimlerini iş sahipleri ile paylaşır.

Ücreti nedir?

Günümüzde “Akıl Satış Tarifesi” diye bir tarife yoktur DANIŞMAN için. Ancak bu uygulama bazen günlük bazen de aylık biçimde fiyatlandırılır. Burada belirleyici olan tarafların ortak bir noktada buluşmalarıdır.

Ayşe Kösebay Kimdir?

Sektörün Sivil Toplam Kuruluşları içinde  üye, Yönetim kurulu üyeliği ve  Kurucu kimliği ile yer aldı. Türkiye de pek bilinmeyen ancak Batı dünyasının Basım sektörü içinde önemli bir yer bulan Basım Danışmanlığı işini bir yandan tanıtıyor diğer taraftan uyguluyor.

BASEV Kadın Platformu Kurucu üye ve Kurucu Yönetmeni, TOBB Kadın Girişimciler Kurulu üyesi ve

Basım Sanayi Eğitim Vakfı Mütevelli Heyeti üyesi ve BASMEN Basım Mensupları Derneği Yönetim Kurulu üyesidir.

Almanca ve İngilizce bilmektedir.

Gönüllülük Esasına Dayanan AEK’nın Sivil Toplum Kuruluşu Çalışmaları

AEK Pay Senedi olarak verdiğimiz “A.Ş. lerde Vergi Avantajı sağlayan  Paysenedi ve basımı eğitimi” için  Weconnectturkey organizasyonu ve mekan sponsor DigidYönetim ve Bilişim sistemleri A.Ş. e değerli destekleri ve Kadın Girişimcilere faydalı katkıları için teşekkür ediyoruz. Devamı…

Basında Basım Danışmanlığı

Basım danışmanlığı

Türkiye’nin önde gelen Ekonomi Gazetesi DÜNYA da konuya sayfalarında geniş yer ayırdı. Ve haberde “AEK Danışmanlık, şirketlerin baskı maliyetlerini düşürüyor “başlığını kullandı. (25 Ağustos 2014)

Basım danışmanlığı

“Basım Danışmanlığı” konusu medyada da yankı buldu. Milliyet gazetesi konuyu okurlarına “Kıymetli evraklara danışmanlık yapıyor” şeklinde duyurdu.( 24 .mayıs 2014)