“Hisse senedi basımı nasıl yapılır” sorusu hisse senedi bastırmak isteyen şirket ortakları tarafından sıkça sorulmaktadır.

Türkiye’de hisse senedi basımı için tek uzmanlık alanı pay senedi basımı olan AEK Pay Senedi Danışmanlık ve Basım Merkezi’mizi tercih edebilirsiniz.

Hisse Senedi Türleri

Hisse senetleri, nama yazılı ve hamiline yazılı olmak üzere iki çeşittir. Şirketin hisse senetlerinin nama yazılı mı yoksa hamiline yazılı mı olacağı esas sözleşme ile belirlenir. Hisse senetlerinin tamamı nama veya hamiline yazılı olabileceği gibi bir kısmı hamiline bir kısmı da nama yazılı olabilir. Her iki tür hisse senedinin içeriği aynıdır fakat nama yazılı hisse senedinde senet sahibinin adı ve soyadı veya ticaret unvanı, yerleşim yeri ve hisse senedi bedelinin ödenmiş olan miktarı bulunurken, hamiline yazılı hisse senedinde bu bilgiler bulunmaz.

Nama yazılı hisse senedi, belirli bir gerçek veya tüzel kişi adına düzenlenmiş olan ve o kişinin anonim şirkette sahip olduğu payları temsil eden senettir.

Hamiline yazılı hisse senedinin üzerinde ise herhangi bir kişinin adı yer almaz, senedin metninden veya şeklinden, sahibinin kim olduğu anlaşılmaz. Hamiline yazılı hisse senedinde, senedi elinde bulunduran kişi senedin sahibi sayılır. Hamiline yazılı hisse senedi bastırılması için pay bedellerinin tamamen ödenmiş olması gerekir. Şirket yönetim kurulu, pay bedellerinin tamamının ödenmesi itibari ile üç ay içinde hisse senetlerini bastırarak pay sahiplerine dağıtmalıdır.

Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine İlişkin Kanunun kabulü ile birlikte, 1 Nisan 2021 tarihinden itibaren, hamiline yazılı pay sahipleri ile sahip oldukları paya ilişkin bilgilerin, bu senetler pay sahiplerine dağıtılmadan önce Merkezi Kayıt Kuruluşuna bildirilmesi zorunluluğu getirilmiştir.

(Hamiline yazılı hisse senedine ilişkin çıkarılan yeni kanun hakkında detaylı bilgiyi buradan alabilirsiniz.)

Peki, Hisse Senedi Nasıl Bastırılır?

Hisse senedi, sıradan bir kağıt, bir belge değildir; bir kıymetli evraktır. Dolayısıyla yazıcıdan çıktı alınamaz veya işin uzmanı olmayan bir matbaada bastırılamaz. Bu kıymetli evrağı korumak adına çeşitli güvenlik önlemleri bulunmaktadır. Güvenlik önlemleri, sahteciliğe karşı caydırıcı olarak işin taklit edilmesini önler. Ana faaliyet alanı hisse senedi basımı olan AEK, hisse senetlerine özel, yeni nesil güvenlik önlemleri uygulamaktadır. Bu yeni nesil önlemleri sayesinde işin taklit edilme olasılığı ortadan kalkar.

AEK Pay Senedi Basım ve Danışmanlık Merkezi olarak hisse senedi basımında uyguladığımız üst düzey güvenlik önlemleri hakkında buradan bilgi alabilirsiniz.

Hisse Senedi Basımı İçin Gereken Belgeler:

  • Şirkete ait kuruluş tescilinin yer aldığı Türkiye Ticaret Sicili Gazetesi
  • Hisse senedi basımı ile ilgili yönetim kurulu kararı
  • Hisse senedinin kaç adet ve kaç kupür olarak basılacağının belirlenmesi
  • Hisse senedinde yer alacak güvenlik önlemlerinin seçilmesi

Uzmanlık alanı hisse senedi basımı olan AEK şirketi olarak, gereken belgeler hazırlandıktan sonra size özel fiyat teklifi hazırlıyoruz. Teklif onayı ile birlikte size bir taslak çalışma göndererek onayınıza sunuyoruz. Gereken düzeltmelerin yapılmasının ardından, sizden son onayı aldıktan sonraki iki gün içinde hisse senedinin üretimini gerçekleştiriyoruz. Kısacası, bizimle iletişime geçtikten sonraki üç-dört günlük sürede hisse senediniz hazır oluyor. Teslimat sürecini de birlikte yöneterek bastırdığınız hisse senetlerinin elinize en hızlı şekilde ulaşması için çalışıyoruz.

İstanbul, Ankara, İzmir, Kocaeli, Tekirdağ, Adana, Antalya, Konya, Kayseri, Bursa, Mersin gibi Türkiye’nin her bölgesine, her şehrine ücretsiz prova ve ücretsiz kargo hizmetimiz ile hisse senedi basımı yapıyor ve danışmanlık sağlıyoruz.

Güncellenme : 28.02.2023

İlgili Yazılar

  • Cumhuriyetimizin 100. Yılında Hisse Senetleri

Cumhuriyetimizin 100. Yılında Hisse Senetleri

AEK Pay Senedi Basımı ve Danışmanlık Merkezi olarak, Cumhuriyetimizin 100. yılında hisse senetleri konusuyla ilgili olarak tarihi bir yolculuğa çıkıyor [...]