Gayrimenkullerin kısmi bölünme ile devredilmesi; KDV, kurumlar vergisi, damga vergisi ve harçlardan muaf olunmasına imkan sağlıyor. Diğer yandan bu önemli avantajlardan yararlanmak için sadece 3 aylık bir süre söz konusu. Dolayısıyla biz de bu yazımızda sizleri konuyla ilgili ayrıntılı olarak bilgilendirmek istedik.

Kısmi Bölünme Nedir?

Türk Ticaret Kanunu’nun 159. ve devamı maddeleri ile Kurumlar Vergisi Kanunu’nun 19. ve 20. maddelerine göre bir sermaye şirketi veya kooperatifin bilançosunda yer alan gayrimenkuller ve iştirak hisseleri ile üretim tesisleri, hizmet birimleri ve bunlara bağlı her türlü hak ve malların kayıtlı değerleri üzerinden mevcut veya yeni kurulacak bir veya daha fazla sermaye şirketine veya kooperatife, karşılığında devreden şirketin veya kooperatifin ortaklarına veya şirketin veya kooperatifin kendisine devralan sermaye şirketinin veya kooperatifin sermayesini temsil eden iştirak hisselerinin verilmesi şeklindeki bölünmedir.

Kısmi Bölünme Yapmanın Avantajları Nelerdir?

Kısmi bölünmeyle gayrimenkullerin devredilmesinde KDV, damga vergisi, kurumlar vergisi ve harçlar ödenmez.

Vergisiz Kısmi Bölünme Nasıl Yapılır?

KVK düzenlemelerine göre gayrimenkuller, en az iki tam yıl süreyle aktifte yer alan gayrimenkuller, iştirak hisseleri, üretim veya hizmet işletmeleri birbirinden ayrı olarak vergisiz şekilde kısmi bölünmeye konu edilebilir.

Kısmi Bölünme Nasıl ve Ne Kadar Sürede Yapılır?

Kısmi bölünme işlemi profesyonel bilgi, vergi ve ticaret hukuku bilgisi gerektirmektedir. Kısmi bölünmede TTK gereği belli süreler olduğundan takriben 3-4 ay süren, kapsamlı bir işlemdir.

Avantajlardan Yararlanmak İçin Neden Sadece 3 Ay Kaldı?

Burada aklınıza “gayrimenkullerin kısmi bölünmesi yoluyla sağlanan avantajlardan yararlanmak için neden sadece 3 ay kaldı” sorusu gelebilir.

İşte kritik nokta da burada: Çünkü 15.07.2023 tarihinde kanunlaşan 7456 sayılı kanunun 20. maddesi ile gayrimenkuller 01.01.2024 tarihinden itibaren kısmi bölünme kapsamından çıkarılmaktadır. Dolayısıyla yaklaşık 30 yıldır devam eden bu avantajdan yararlanmak 1 Ocak 2024 itibarıyla mümkün olmayacaktır.

Kısmi bölünme işlemi 3-4 ay süren bir işlem olduğundan, bu konuda elinizi çabuk tutarak, profesyonel bir vergi ve ticaret uzmanı ile çalışmanızda fayda var.

Biz AEK Pay Senedi olarak bu konuda deneyimli, işinin ehli danışmanlarımızla birlikte gayrimenkullerin kısmi bölünmesi yoluyla sağlanan avantajlardan yararlanmanız için sizlere yardımcı olmaya hazırız. Ayrıntılı bilgi ve danışmanlık hizmetinden yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlgili Yazılar

  • Altın Hisse Nedir

Altın Hisse Nedir: Avantajları ve Örnekleri

Altın hisse, bir şirketin karar alma mekanizmasında kritik rol oynayan ve genellikle devlete veya özel yatırımcılara ayrıcalıklı yetkiler sağlayan özel [...]